اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / آیت الله ممدوحی: مجلس خبرگان آینده یک مجلس ولایتمدار خواهد بود

آیت الله ممدوحی: مجلس خبرگان آینده یک مجلس ولایتمدار خواهد بود

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

به گزارش خبرنگار ایرنا، آیت الله حسن ممدوحی روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمانشاه افزود: برخی ها در باره پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری حساسیت هایی دارند اما ما چنین حساسیتی نداریم و کاملا عادی برخورد می کنیم.
وی گفت که بنا ندارد در باره این حساسیت ها در رسانه ها توضیح دهد.
آیت الله ممدوحی از تلاش عده ای برای عرفی کردن انتخابات مجلس خبرگان و کاستن از شان و حزبی کردن آن خبر داد و گفت: از ابتدا برخی دنبال این موضوع بوده اند که در این دوره بیشتر بوده و تلاش دارند از طیف خاص خود وارد مجلس خبرگان کنند که البته این تلاش ها تاکنون موفق نبوده است.
وی معتقد است که تلاش رسانه ها و محافل سیاسی ‘خاص’ بر روی مردم کم بوده و ‘این گونه نبوده است که بتوانند در مجلس خبرگان جا باز کنند.’

* مردم گرایشی به حامیان تفکر رهبری شورایی ندارند
نامزد پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در ادامه در باره موضوع انتخاب رهبری نیز گفت: مجلس خبرگان همواره درصدد این است که یک نفر واجد شرایط رهبری را معین کند تا در زمان نبود رهبر، هرگز کشور دچار خلا رهبری نباشد اما این کار کاملا محرمانه است.
آیت الله ممدوحی در عین حال گفت: در قانون اساسی تصریح شده که رهبری باید یک نفر باشد و قطعا شورای رهبری خلاف قانون و منتفی است.
وی اظهار داشت: در خانواده، روستا، شهر، استان و کشور فقط یک راس وجود داشته و دارد و در طول تاریخ نیز همواره مرجع کل یک نفر بوده است.
به گفته آیت الله ممدوحی، به طور کلی از نظام شورای رهبری، مدیریت واحد در نمی آید، سرعت تصمیم گیری کند می شود و چون رای و نظر قاطعی وجود ندارد، مردم اطمینان خاطر ندارند؛ زیرا در بین شورای رهبری همواره اختلاف وجود خواهد داشت.
از دیدگاه وی، ‘مردم گرایشی به حامیان تفکر رهبری شورایی ندارند’ اما در عین حال باید رسانه ها اطلاع و آگاهی لازم را به ملت بدهند تا در انتخاب خود دچار اشتباه نشوند.

* مردم با وجود نقد به مشکلات، عاشق رهبری هستند
نامزد پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: مردم با اعتقاد کامل عاشق رهبری انقلاب هستند و همان کسانی هم که در کوچه و بازار نقد و اعتراض می کنند که بحق هم هست، در لبیک به رهبر انقلاب در روز ۲۲ بهمن با مشت های گره کرده حماسه آفرینی و رهبری را تایید می کنند.
به گفته وی، با وجود مشکلات متعدد از گرانی و بیکاری گرفته تا بسیاری دیگر از کمبودها، مردم همانند حماسه ۹ دی به هر فرمان رهبر معظم انقلاب در میدان حاضر هستند.

* مجلس خبرگان قانون مختص به خود را دارد
آیت الله ممدوحی همچنین در باره جایگاه و عملکرد مجلس خبرگان عنوان کرد: مجلس خبرگان متشکل از هشتاد و چند عالم بی ادعا و آگاه است که اکثریت قریب به اتفاق آنان میلی به بهترین مقام ها هم ندارند و تنها برای ادای تکلیف وارد این مجلس می شوند.
نامزد پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری افزود: این مجلس دارای کمیسیون های مختلفی است که هر کمیسیون بر روی یک موضوع مصوب خبرگان کار می کند و جلسات آنها ۲ بار در ماه یا هر هفته تشکیل می شود.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا در باره برخی دیدگاه ها که بر لزوم برگزاری علنی نشست های مجلس خبرگان تاکید دارد، گفت: برنامه های دبیرخانه مجلس خبرگان رسانه ای و علنی نیست و فقط تا زمان مهیا شدن مقدمات نشست، خبرنگاران می توانند در صحن مجلس حضور داشته باشند و پس از آن جلسه به صورت غیرعلنی برگزار می شود.
به گفته وی مجلس خبرگان نظام مندی و قانون مختص به خود را دارد که داخلی و قانون مصوب خود مجلس خبرگان است.
آیت الله ممدوحی اظهار کرد: مجلس خبرگان قوانین حاکم بر آن را در داخل صحن تصویب می کند و مصوبات آن جلسات هم رسانه ای نمی شود.

* حرف و عمل رهبر انقلاب یکی است
وی تاکید کرد: مجلس خبرگان بازوی رهبری هستند؛ البته از روی علم، اجتهاد و نظارت و نه از روی احساس و هیجان.
به گفته آیت الله ممدوحی، اعضای مجلس خبرگان اعتقاد دارند که عملکرد رهبری ‘عدل محض’ است.
وی ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در نهایت سادگی و قناعت زندگی می کند و یک زی طلبگی دارد.
این نامزد انتخابات مجلس خبرگان افزود: وقتی حرف و عمل رهبری را می سنجیم و آنها را تطابق می دهیم، هیچ کاستی و تفاوتی میان آنها نیست؛ حال سوال این است که مگر از یک رهبر اسلامی چه می خواهیم؟

*توصیف جدید پوتین از شخصیت رهبر انقلاب
آیت الله ممدوحی در ادامه تصریح کرد: همه معیارهای لازم رهبری انقلاب که در قانون اساسی آمده، به طور کامل در رهبر معظم انقلاب محقق و ظاهر است که حتی ایشان احتیاط بیشتری هم می کند.
وی با تاکید بر اینکه رهبر معظم انقلاب در تجربه، علم و تقوا درجه یک و بی نظیر است، گفت: ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه پس از دیدار اخیرا خود با رهبر انقلاب گفته است، من بیست و چند سال است که به واسطه مقام خود با تمام سیاستمداران دنیا دیدار کرده ام اما هیچ شخصیتی به متانت، اطلاع، هوشیاری و دقت رهبر ایران ندیده ام؛ البته بسیاری از مقامات ارشد دولت های دیگر هم چنین توصیفاتی در باره رهبر انقلاب دارند.
وی بیان کرد: هرچه از عمر رهبر انقلاب می گذرد به واسطه ویژگی های ایشان، محبت و علاقه به او افزون می شود و ارادتمندان بیشتری پیدا می کنند.
آیت الله ممدوحی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایرنا در باره مفهوم نظارت مجلس خبرگان بر رهبری انقلاب نیز گفت: نظارت به معنی این نیست که ببینیم آیا رهبری کار می کند یا نه؛ بلکه اعضای مجلس خبرگان که دهها مجتهد و عالم باتقوا هستند، عملکرد رهبری را که برملا و آشکار است، کاملا می بینند و اذعان دارند که عملکرد ایشان حق و درست است.
به گفته نامزد پنجمین انتخابات مجلس خبرگان رهبری، شرایط لازم برای رهبری انقلاب با گذشت زمان نمود بهتری و بیشتری در حضرت آقا داشته است و ایشان در هر بحران و چالشی به خوبی آن را مدیریت کرده اند.

*ذکر یک خاطره و مثال در باره اهمیت جایگاه رهبری
وی در باره اهمیت جایگاه رهبری در جمهوری اسلامی ایران به ذکر یک خاطره پرداخت و گفت: در ایام پیش از انقلاب، ما در جلسات طلبگی خود بحث می کردیم که کشورهای مصر، تونس و لیبی به واسطه تمدن، ثروت، ارتش قوی، جمعیت مسلمان و توان داخلی می توانند در مقابل ابرقدرت ها بایستند و خدمت بزرگی به اسلام بکنند اما هر زمان روی پا ایستادند که اقدامی بکنند، دوباره زمین خوردند.
از نظر آیت الله ممدوحی، عامل مهمی که این کشورها از آن محروم بودند و زمینه ساز شکست چند باره آنان شده است، نبود یک رهبری آگاه است؛ در حالی که کشورهای فلسطین، عراق، لبنان و سوریه که تا حدودی پیرو و متاثر از رهبر معظم انقلاب بودند، توانستند مقابل دشمنان خود پایداری کنند و زمین نخورند.
نامزد انتخابات مجلس خبرگان با بیان اینکه رهبری نگهدارنده و پایدارکننده کشور و ملت است، اظهار داشت: رهبری همانند یک عدسی است که ذرات کم اثر و متعدد نور را در کانون خود جمع می کند و آنگاه هرچه مقابلش قرار گیرد، می سوزاند و نابود می کند؛ در واقع رهبری تمام قدرت های کشور را در یک کانون همگرا جمع و دشمنان منافع ملت و کشور را مایوس می کند.

* برخی ارزش گوهر رهبری را نمی دانند
وی بیان داشت: متاسفانه برخی ارزش و قدر گوهر رهبری را نمی دانند و گاه درصدد تضعیف آن بر می آیند که مصداق این شعر سعدی هستند: یکی بر سر شاخ بن می برید/ خداوند بستان نگه کرد و دید/ بگفتا گر این مرد بد می کند/ نه با من که با نفس خود می کند.
آیت الله ممدوحی تاکید کرد: اگر کمترین خدشه ای به رهبری انقلاب وارد شود، دشمن دیگر به هیچ چیز و هیچ کسی رحم نمی کند و جان و مال و نوامیس ملت دیگر در امان نخواهد بود.
وی معتقد است که کشور همانند درختی است که رهبری حکم ریشه آن را دارد و اگر ایراد و مشکلی هست، در شاخه و برگ های آن است که رهبری دخالت مستقیمی در آن ندارد.

* لزوم حضور حداکثری مردم در انتخابات
نامزد انتخابات مجلس خبرگان در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار ایرنا در باره لزوم حضور حداکثری مردم در انتخابات با توجه به شرایط حساس منطقه و کشور، اظهار کرد: هر اندازه مردم در راهپیمایی ها، نماز جمعه و انتخابات تراکم و حضور پررنگ داشته باشند، دشمن از توطئه های خود مایوس تر می شود و توان رویایی با ایران را از دست می دهد.
وی در عین حال گفت: این حضور باید با انگیزه و آگاهانه باشد.
آیت الله ممدوحی مثال زد که حضور مردم فلسطین در میدان مبارزه باعث شده که رژیم صهیونیستی با وجود داشتن ارتش مسلح، تجهیزات پیشرفته و … نتواند توفیقی در مقابل آنان کسب کند و این رژیم اکنون به غده ای تبدیل شده که هزینه های نجومی بر روی دست آمریکایی ها گذاشته است و اگر مردم آمریکا پشت پرده این موضوع بدانند، حتی خودشان رژیم صهیونیستی را ساقط می کنند.

* آیا نماینده های مجلس خبرگان می توانند در کار اجرایی دخالت کنند؟
نامزد انتخابات مجلس خبرگان در پاسخ به اینکه آیا نماینده های مجلس خبرگان هم می توانند در موضوعات اجرایی دخالت کنند، گفت: مجلس خبرگان از نظر شخصیت حقوقی هیچ ارتباطی با جعل و اجرای قانونی ندارد اما اعضای این مجلس یک شخصیت حقیقی هم دارند و اگر ببینند در مواقعی می توانند با آبرو و اعتبار خود مانع ضرر به مردم یا رساندن منفعتی به آنان شوند، این کار را می کنند.
آیت الله ممدوحی افزود: برهمین اساس بنده هم از آبرویم برای دفاع از منافع مردم و استان استفاده می کنم.
به گفته وی، این نوع کارها دخالت در وضع قانون یا اجرای آن نیست.

* شرایط برگزاری انتخابات در کرمانشاه ‘بسیار خوب’ است
آیت الله ممدوحی، شرایط برگزاری انتخابات مجلس خبرگان و شور و نشاط انتخاباتی در استان کرمانشاه را ‘بسیار خوب’ توصیف و عنوان کرد: مردم آماده برگزاری انتخابات هستند و قاعدتا حضور بهتری نسبت به دوره های گذشته خواهند داشت.
وی در پاسخ به این سوال ایرنا که آیا توده مردم استان از جایگاه و اهمیت مجلس خبرگان آگاهی کافی دارند، گفت: وضعیت فعلی از گذشته بهتر است اما رسانه ها هم باید این موضوع را به صورت گسترده و مستمر اطلاع رسانی کنند.
آیت الله ممدوحی همچنین در باره منبع وحدت اقوام و مذاهب در استان کرمانشاه تاکید کرد که اساسا وحدت طبیعی است و باید پرسید که اختلافات از کجا می آید؟
به باور وی، رسانه ها در آگاه سازی اقشار مختلف مردم و کاهش اختلافات می توانند نقش موثری داشته باشند تا سر ملت کلاه نرود.
آیت الله ممدوحی درباره اهمیت رعایت اخلاق انتخاباتی نیز اظهار داشت: اخلاق انتخاباتی یعنی اینکه نامزدها همدیگر را تخریب، تهدید و متهم نکنند و مردم هم آزاد هستند به هر کسی که تشخیص می دهند، رای دهند.
وی در پایان از همه رسانه های استان قدردانی و برای آنها آرزوی توفیق کرد.
استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای یک میلیون و۵۰۷ هزار نفر افراد واجد شرایط رای است که در همین روز برای انتخاب هشت نماینده مجلس شورای اسلامی و دو نماینده در مجلس خبرگان رهبری، پای صندوق های رای می روند.
برای برگزاری انتخابات در این استان با ۲۴ هزار کیلومر مربع مساحت، افزون بر سه هزار و ۵۰۰ شعبه اخذ رای ثابت و سیار در نظر گرفته شده است.
۷۴۴۴/۸۰۶۶

انتهای پیام /*

  • سیاسی
  • انتخابات
  • تبلیغات انتخاباتی
  • حسن ممدوحی

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست