اخبار مهم
Home / اخبار استان کرمانشاه / آب گل‌آلودی که کسی از آن ماهی نگرفت
82114572-70799905.jpg

آب گل‌آلودی که کسی از آن ماهی نگرفت

به گزارش کرمانشاه پست به نقل از خبرگزاری ایرنا:

متوسط بارندگی شهرستان هرسین، در ۴۵ کیلومتری مرکز کرمانشاه، از ابتدای سال آبی بیش از ۶۰۰ میلی متر بوده که نسبت به متوسط سال گذشته ۱۱۰ درصد و متوسط بلند مدت (۳۵ ساله) بیش از ۹۰ درصد رشد داشته است؛ نزول این میزان از رحمت الهی برای بیشتر هرسینی ها که کشاورز و باغدار هستند،‌ یک اتفاق عالی بود.
هرسینی ها اما وقتی صبح روز ۲۰ فروردین شیرهای آب خوردن را باز کردند، با دیدن مایعی کدر و پر از املاح غافلگیر شدند.
مردم البته چندین بار تجربه تغییر رنگ و گل آلود شدن آب شهر را داشتند و به همین دلیل تصور عمومی این بود که این بار هم مانند گذشته خیلی زود مشکل حل می شود؛ غافل از اینکه ماجرا متفاوت از تجربه های سابق است.
با ادامه کدر شدن آب شهر، ساسان افضلی کیا، رئیس اداره آب و فاضلاب شهرستان هرسین برای دادن اطمینان به مردم وارد میدان شد و با بیان اینکه این وضعیت ناشی از ‘بارندگی در سرچشمه سراب هرسین’ است، مدعی شد که تغییر رنگ آب، ‘آلودگی میکروبی’ نیست و جای نگرانی هم وجود ندارد.

* اختلاف بر سر سالم بودن آب
ایرنا برای پیگیری موضوع روز ۲۹ فروردین سراغ منصور کیاور، مدیرکل آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه رفت.
او اعلام کرد که ‘آب آشامیدنی تمامی شهرستان های استان سالم است و آلودگی ندارد و مردم می توانند از آن مصرف کنند.’
چهار روز بعد سرانجام معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه صریحا اعلام کرد که آب شرب هرسین و اسلام آبادغرب ‘غیرقابل نوشیدن’ است و علت آن بارندگی های اخیر در استان است.
ابراهیم شکیبا به ایرنا گفت: تا هنگامی که این آب با اقدام های شرکت آب و فاضلاب (آبفا) قابل شرب نشود، نوشیدن آن توصیه نمی شود.
او چهارم اردیبهشت هم گفت که مردم هرسین می توانند از آب لوله کشی تنها برای شستشو و مصارف شبیه به آن استفاده کنند.
گرچه شکیبا ابراز امیدواری کرد که ظرف دو سه روز وضعیت آب به حالت عادی بر گردد اما ظاهر آب در ادامه حتی کدرتر هم شد و از دور به مانند آب آناناس به چشم می آمد.

* بازگشت به دوران قبل از لوله کشی
همزمان با این شرایط، تعدادی تانکر آبرسانی شرکت آبفا و هلال احمر اقدام به توزیع آب شرب سالم در سطح شهر هرسین کردند که البته شمار محدود تانکرها موجب شد که به بخش زیادی از مردم آب سالم نرسد.
این شد که بسیاری از شهروندان همانند دوران پیش از لوله کشی آب،‌ برای تهیه مصرف روزانه آب راهی چشمه های اطراف شهر شدند و صف طولانی دبه و سطل، خاطرات دهه ۶۰ را زنده کرد.
روز ۹ اردیبهشت، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه بر موضع سابق خود تاکید کرد و گفت: آب تمام شهرستان های استان سالم و بهداشتی است و مردم با اطمینان از آب شرب استفاده کنند.
کیاور گفت که آلودگی و غیربهداشتی بودن آب ‘شایعه و کاملا بی اساس’ است و دلیل اینکه در مقطعی گفته شد که مردم از این آب نخورند،‌’تنها به دلیل موضوع زیباشناختی در رنگ آب’ بوده است.
چون در رنگ و ظاهر آب شهر هرسین تغییری ایجاد نشده بود،‌ سخنان کیاور با استقبال مردم مواجه نشد و آنان ترجیح دادند که همچنان آب رنگ پریده لوله کشی را نخورند و نیاز روزانه خود را با دبه از چشمه ها تهیه کنند.
این کار برای بسیاری از ساکنان ضعیف شهر که هیچ وسیله نقلیه ای برای طی مسافت های چندین کیلومتری تا چشمه ها نداشتند،‌ سخت و هزینه بر بود تا جایی که عده ای به گفته خود خطر کردند و به جوشاندن آب روی آوردند و پی آشامیدن آب لوله کشی را به تن مالیدند.
آقای مرادی از ساکنان هرسین به ایرنا گفت: که تهیه آب شرب از چشمه های اطراف شهر واقعا سخت بود و برای همه مردم نیز مقدور نبود؛ هرچند هیچ آزمایشی هم درباره سالم بودن آب این چشمه ها انجام نشد اما استفاده از آنها از روی اجبار بود.

* قبض های نجومی برای آب نخورده
در همین بحبوحه قبض های آب با رقم های نجومی شهروندان هرسینی را شوکه کرد و حتی صدای امام جمعه شهرستان را هم در آورد.
حجت الاسلام روح الله باقری در خطبه های نماز جمعه ۱۸ اردیبهشت اظهار داشت: سریال گل آلود شدن آب هرسین همچنان ادامه دارد و از طرفی قبض های چند برابری آب هم به دست مردم رسیده است؛ اما آیا باید پول آب گل آلود از مردم گرفته شود؟
او گفت: انتظار می رود مسئولان به این سریال یک ماهه آلودگی آب در شهرستان خاتمه دهند.
هر چه زمان می گذشت وضعیت ظاهری آب شرب هرسین بهتر می شد اما غیرطبیعی بودن رنگ آب در زمان سفر استاندار کرمانشاه به این شهرستان هم هنوز از دغدغه های اصلی مردم بود.

* وعده های استاندار
به همین دلیل بود که اسدالله رازانی در جریان سفر ۲۹ اردیبهشت خود به هرسین بر آلوده نبودن آب هرسین تاکید کرد اما در عین حال گفت: درجه کدورت این آب به ۹ می رسد در حالی که استاندارد آن، عدد پنج است.
او خواستار تسریع در عملیات اجرایی تصفیه خانه شهر هرسین و ‘اتمام هرچه سریعتر’ آن به منظور برخورداری مردم شهر از آب شرب سالم شد و وعده داد که ‘تا پیش از آغاز فصل بارندگی'(اول آبان ۹۵) این مشکل برای همیشه مرتفع خواهد شد.
تصفیه خانه شهر هرسین با وجود گذشت هشت سال از آغاز ساخت آن هنوز تکمیل نشده است؛ البته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه وعده کرده که این طرح امسال به بهره برداری می رسد.
سه روز پس از سفر استاندار،‌ شرکت آب و فاضلاب هرسین با نصب بنرهایی در سطح شهر اعلام کرد که از تاریخ اول خرداد، کدورت آب شرب به طور کامل رفع شده و ‘مردم می توانند با خیال راحت و آسوده از آب لوله کشی برای مصارف بهداشتی و آشامیدنی استفاده کنند.’
این شرکت همچنین تاکید کرد که آلوده بودن آب شهر ‘شایعه’ است.

* شایعه هسته ای
به نظر رسید، اشاره شرکت آبفای شهرستان هرسین به خبری است که همزمان در برخی رسانه ها و سطح شهر پیچیده بود و از ‘آلودگی های رادیواکتیویته و هسته ای’ آب این شهرستان حکایت داشت.
این ادعا چند روز بعد به صورت رسمی از طرف علی نوروزی، یکی از پزشکان شهرستان مطرح شد و او در باره آن به سایت بیستون ادعا کرد که براساس تحقیق سازمان انرژی اتمی ایران در سال ۱۳۸۰، شهرستان هرسین در صدر میزان آلودگی رادیواکتیویته در آب شرب شهری در استان به میزان عدد ۳۴ است.
این موضوع البته خیلی زود از طرف مدیر دفتر کنترل کیفیت و بهداشت آب شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه رد و تاکید شد که ‘نتایج آزمایش هایی که سازمان انرژی اتمی از منابع آب زیرزمینی و روزمینی استان انجام داده و به صورت کتبی به ما اعلام شده، نشان می‌دهد هیچ گونه تشعشات و گسیل آلفا، بتا، پوزیترون، گاما، رادیوم، رادون، اورانیوم و… در منابع آب استان وجود ندارد.
اسدالله صادقی ۹ خرداد در گفت و گو با ایسنا افزود: منابع آب همه استان ها هر سال توسط سازمان انرژی اتمی مورد سنجش قرار می‌گیرد و تاکنون نیز موردی از آلودگی هسته‌ای در این استان وجود نداشته است.
فرحناز اقبالی کلهر، رئیس اداره محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست کرمانشاه هم در گفت و گو با خبرنگار مهر گفت: کوچکترین نشانه‌ای از آلودگی رادیواکتیو در آب‌های استان و از جمله شهرستان هرسین گزارش نشده است.
هرچند بیشتر هرسینی ها شایعه آلودگی هسته ای آب شرب را باور نکردند اما کدورت آب در روزهای بعد هم آنان را به چشمه های اطراف کشاند تا با اطمینان بیشتری آب خوردن خود را تهیه کنند.
رضایی، شهروند هرسینی به ایرنا گفت که درست است تهیه آب خوردن از اطراف شهر سخت است اما واقعیت این است که بدون واهمه آن را می نوشیم.

* آب شرب هرسین مشکلی ندارد
فرماندار هرسین در سخنانی در نماز جمعه ۲۱ خرداد ماه تاکید کرد که هم اکنون آب شرب هرسین مشکلی ندارد و هرکسی خلاف این را ثابت کند بنده استعفا می دهم.
به گفته یاور محمدی، وضعیت آب شهرستان با حضور استاندار بررسی و سه راه حل کوتاه مدت (تکمیل سیستم تصفیه خانه) میان مدت (حفر چاه) و بلندمدت (ایجاد سد در منطقه بابازید) مطرح شده که اکنون یک کارشناس برای پیگیری آن تعیین کرده ایم اما این یک پروسه زمان بر است.

* راهکار حل مشکل
نماینده مردم هرسین، کنگاور و صحنه در مجلس شورای اسلامی هم در این باره از برگزاری نشستی با وزیر نیرو برای رفع مشکل خبر داده است.
حسن سلیمانی به کردپرس گفته است: مکاتباتی با وزارت نیرو در این باره انجام شده و قرار است با وزیر نیرو نشستی داشته باشیم.
به اعتقاد او،‌ منبع تامین آب شرب هرسین به روش مستقیم و از طریق سراب شهر است اما این منبع نیازمند تغییر بوده زیرا در چندین مورد آب شهر آلوده به ذرات و یا مواد مختلف شده است.
سلیمانی تاکید کرد که برای تامین پایدار آب شرب شهر باید به صورت غیرمستقیم و از طریق حفر چاه و یا بهینه سازی و سیستم انتقال آب از طریق سراب، اقدام کنیم.
شرکت آب شرکت آبفای استان کرمانشاه هم اعلام کرده که چون امکان حفر چاه در محدوده شهر هرسین وجود ندارد، نسبت به انجام مطالعات طرح های میان مدت با حفر چاه از فاصله ۲۰ کیلومتری و انتقال آب و نیز طرح بلندمدت از طریق احداث سد مبادرت شده است که نیاز به تامین هزینه های بالایی داشته و تاکنون به مرحله اجرا نرسیده اما مطالعات آن در دست تکمیل است.
شهرستان هرسین در ۴۴ کیلومتری شرق مرکز کرمانشاه واقع شده است و طبق نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰، بیش از ۸۶ هزار نفر جمعیت دارد.
۷۴۴۴/۸۰۶۶
گزارش از عبدالله الماسی

انتهای پیام /*

  • اجتماعي
  • آب شرب هرسين
  • كرمانشاه

ارتباط با سردبیر: newsroom@irna.ir
منبع خبر: خبرگزاری ایرنا

می فایل سایت خبری کرمانشاه پست